Serwis pod patronatem Katedry Inżynierii
Biomedycznej Politechniki Wrocławskiej
oraz Katedry i Kliniki Otolaryngologii
Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
RODZAJE UBYTKÓW SŁUCHU
Określenie typu ubytku słuchu determinuje miejsce procesu chorobowego. Ma to zasadnicze znaczenie dla dalszej diagnostyki i leczenia schorzenia.

W przypadku ubytków typu czuciowego proces chorobowy toczy się w uchu wewnętrznym i nerwie słuchowym. Proces chorobowy polega na nieprawidłowym przetwarzaniu energii mechanicznej na impulsy nerwowe lub ich przewodzeniu w nerwie słuchowym. W zależności od rodzaju schorzenia leczenie może polegać na aparatowaniu narządu słuchu, leczeniu farmakologicznym, w rzadszych przypadkach leczeniu operacyjnym.

Za ubytek słuchu typu przewodzeniowego odpowiedzialna jest choroba ucha zewnętrznego lub środkowego. W przewodzeniowym ubytku słuchu zaburzone jest mechaniczne przewodzenie bodźca dźwiękowego w przewodzie słuchowym, przez błonę bębenkową lub łańcuszek kosteczek słuchowych. Najczęstszą metodą leczeń schorzeń objawiających się ubytkiem przewodzeniowym jest leczenie farmakologiczne - stosunkowo rzadko wymagany jest zabieg operacyjny.

Ubytek słuchu typu czuciowego, w którym obecna jest komponenta przewodzeniowa zwany jest ubytkiem słuchu typu mieszanego.

Do góry
Dowiedz się więcej o nas
O e-AUDIOLOGII
Znalazłeś interesujące Cię informacje?
Nie? Sprawdź w dziale FAQ