Serwis pod patronatem Katedry Inżynierii
Biomedycznej Politechniki Wrocławskiej
oraz Katedry i Kliniki Otolaryngologii
Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
BUDOWA NARZĄDU SŁUCHU
Narząd słuchu składa się z ucha zewnętrznego, środkowego i wewnętrznego.

Budowa narządu słuchu (wg. Sinelnikova, modyf. własna) [powiększ]
Do ucha zewnętrznego należy małżowina uszna oraz przewód słuchowy zewnętrzy zakończony błoną bębenkową. Najczęszczymi schorzeniami ucha zewnętrznego jest zapalenie przewodu słuchowego zewnętrzengo oraz zatkanie przewodu słuchowego woskowiną.

Ucho środkowe zbudowane jest z jamy bębenkowej zawierającej kosteczki słuchowe. Jama wypełniona jest powietrzem i połączona z nosogardłem za pomocą trąbki słuchowej. Do częstych schorzeń ucha środkowego należą wysiękowe zapalenie ucha (polegające na gromadzeniu się przesięku w jamie bębenkowej na skutek ujemnego ciśnienia związanego z niedrożną trąbką słuchową), zapalenie ucha środkowego, otoskleroza (zesztywnienie połączeń łańcucha kosteczek słuchowych).

Ucho środkowe to ślimak wypełniony cieczą (endolimfą) zawierający komórki słuchowe oraz organ równowagi. Komórki słuchowe zamieniają energię mechaniczą ruchu endolimfy w impulsy nerwowe, które są następnie przewodzone nerwem słuchowym do centralnego ośrodka nerwowego. Główne schorzenia ucha środkowego związane są z nieprawidłowym funkcjonowaniem komórek słuchowych oraz z procesami rozrostowymi nerwu słuchowego.

Do góry
Dowiedz się więcej o nas
O e-AUDIOLOGII
Znalazłeś interesujące Cię informacje?
Nie? Sprawdź w dziale FAQ